Mamlakatimizda so‘ngi yillarda barcha sohalar kabi sport sohasiga ham hukumat darajasida eʼtibor qaratib kelinmoqda. Buning zamirida sportchilarimizning xalqaro arenalarda ko‘rsatayotgan natijalari orqali bilish mumkin.
Davlatimiz rahbarining topshiriqlari asosida chekka hududlarga chiqqan holda antidoping o‘quv-seminarlari va davra suhbatlari o‘tkazib kelinmoqda. Reja asosida sportchilardan doping sinamalar olinib, ularni doimiy nazorat ostida tushuntirish ishlari o‘tkazib kelinmoqda.
Butunjahon antidoping agentligi (WADA)ning yillik hisobotida O‘zbekiston dunyodagi 206 ta mamlakatlar orasida kuchli 1-guruhga kiritildi. WADA tomonidan davlatlar sport tashkilotlari faoliyatini 4 guruhga bo‘lgan holda baholab boriladi. Bular, 1-guruh yuqori, 2-guruh yaxshi, 3-guruh qoniqarli va 4-guruh qoniqarsiz. O‘zbekiston bu guruhlardan 1-guruh, yaʼni faoliyati yuzasidan yuqori natijalar qayd etgan mamlakatlar qatoridan joy oldi. Bu guruhda MDX mamlakatlaridan O‘zbekiston, Belorussiya, Rossiya va Qozog‘iston joy olgan bo‘lsa, Azarbayjon, Armaniston, Qirg‘iziston 2-guruhdan, Tojikiston, Turkmaniston va Maldova 3-guruhdan joy olgan.
Shu o‘rinda qanday sabablar asosida davlatlar bu guruhlarga bo‘linadi degan savol yuzaga keladi. O‘zbekistonlik sportchilar tomonidan xalqaro maydonlarda erishayotgan yuqori natijalari va O‘zbekistonda tashkil etilayotgan xalqaro sport tadbirlaridir.
Shuningdek, O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi faoliyatiButunjahon antidoping Kodeksi talablarini o‘z vaqtida bajarish, yani sportchi, shifokor va murabbiylarni antidoping sohasidagi bilimlarini oshirish, doping sinamasi olish va ularni natijalari (ijobiy natijalar kamligi inobatga olinadi) hamda Xalqaro toifadagi doping ofitser va surushtiruv-ofitserlari mavjudligi va eng asosiysi muvofiqlik darajasi WADA tomonidan yuqori baxolangan.
Maʼlumot uchun aytib o‘tmoqchimiz, O‘zbekiston Respublikasi Milliy antidoping agentligi Butunjahon antidoping Kodeksining muvofiqlik nazoratidan 2023 yil II choragida muvaffaqiyatli o‘tgan Milliy antidoping agentligi hisoblanadi.
Butunjahon antidoping agentligi tomonidan nomuvofiq deb topilgan mamlakatlarga nisbatan sanksiyalar qo‘llaniladi. Bu sanksiyalar Kodeks talablarini to‘liq, qisman yoki umuman talabga mos kelmaslik turlariga qarab sanksiyalar turlicha bo‘ladi. Misol uchun mamlakat nomidan xalqaro musobaqalarda ishtirok etmaslik, ishtirok etgan taqdirda mamlakat bayrog‘i ko‘tarilmasligi kabi jazo turlariga bo‘linadi.

In recent years, in our country, the government has paid attention to the sports sector, like all other sectors. The basis of this can be seen through the results of our athletes in international arenas.
On the basis of the instructions of the head of our state, anti-doping educational seminars and roundtable discussions are held in remote areas. Based on the plan, doping tests are taken from the athletes and they are being explained under constant supervision.
In the annual report of the World Anti-Doping Agency (WADA), Uzbekistan was included in the 1st strong group among 206 countries in the world. WADA evaluates the activities of sports organizations of countries divided into 4 groups. These are Group 1 High, Group 2 Good, Group 3 Satisfactory and Group 4 Unsatisfactory. Among these groups, Uzbekistan took a place in group 1, that is, among the countries with high performance results. This group includes Uzbekistan, Belarus, Russia and Kazakhstan from the CIS countries, while Azerbaijan, Armenia, Kyrgyzstan are in the 2nd group, and Tajikistan, Turkmenistan and Moldova are in the 3rd group.
At this point, the question arises on the basis of which reasons countries are divided into these groups. These are the high results achieved by Uzbek athletes in international arenas and international sports events organized in Uzbekistan.
Also, the activity of the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan is to meet the requirements of the World Anti-Doping Code in a timely manner, that is, to improve the knowledge of athletes, doctors and coaches in the field of anti-doping, to take doping tests and their results (the few positive results are taken into account), and to have doping officers and investigative officers of the international category. the availability and, most importantly, the level of compliance are highly rated by WADA.
For information, we would like to mention that the National Anti-Doping Agency of the Republic of Uzbekistan is the National Anti-Doping Agency that successfully passed the compliance control of the World Anti-Doping Code in the II quarter of 2023.
Sanctions are applied to countries deemed non-compliant by the World Anti-Doping Agency. Sanctions vary depending on the type of non-compliance with the requirements of the Code, in whole, in part or at all. For example, punishment is divided into types of non-participation in international competitions on behalf of the country, or such as not raising the country's flag in case of participation.