Mamlakatimizda so‘ngi yillarda barcha sohalar kabi sport sohasiga ham hukumat darajasida eʼtibor qaratib kelinmoqda. Buning zamirida sportchilarimizning xalqaro arenalarda ko‘rsatayotgan natijalari orqali bilish mumkin.
Davlatimiz rahbarining topshiriqlari asosida chekka hududlarga chiqqan holda antidoping o‘quv-seminarlari va davra suhbatlari o‘tkazib kelinmoqda. Reja asosida sportchilardan doping sinamalar olinib, ularni doimiy nazorat ostida tushuntirish ishlari o‘tkazib kelinmoqda.
Butunjahon antidoping agentligi (WADA)ning yillik hisobotida O‘zbekiston dunyodagi 206 ta mamlakatlar orasida kuchli 1-guruhga kiritildi. WADA tomonidan davlatlar sport tashkilotlari faoliyatini 4 guruhga bo‘lgan holda baholab boriladi. Bular, 1-guruh yuqori, 2-guruh yaxshi, 3-guruh qoniqarli va 4-guruh qoniqarsiz. O‘zbekiston bu guruhlardan 1-guruh, yaʼni faoliyati yuzasidan yuqori natijalar qayd etgan mamlakatlar qatoridan joy oldi. Bu guruhda MDX mamlakatlaridan O‘zbekiston, Belorussiya, Rossiya va Qozog‘iston joy olgan bo‘lsa, Azarbayjon, Armaniston, Qirg‘iziston 2-guruhdan, Tojikiston, Turkmaniston va Maldova 3-guruhdan joy olgan.
Shu o‘rinda qanday sabablar asosida davlatlar bu guruhlarga bo‘linadi degan savol yuzaga keladi. O‘zbekistonlik sportchilar tomonidan xalqaro maydonlarda erishayotgan yuqori natijalari va O‘zbekistonda tashkil etilayotgan xalqaro sport tadbirlaridir.
Shuningdek, O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi faoliyatiButunjahon antidoping Kodeksi talablarini o‘z vaqtida bajarish, yani sportchi, shifokor va murabbiylarni antidoping sohasidagi bilimlarini oshirish, doping sinamasi olish va ularni natijalari (ijobiy natijalar kamligi inobatga olinadi) hamda Xalqaro toifadagi doping ofitser va surushtiruv-ofitserlari mavjudligi va eng asosiysi muvofiqlik darajasi WADA tomonidan yuqori baxolangan.
Maʼlumot uchun aytib o‘tmoqchimiz, O‘zbekiston Respublikasi Milliy antidoping agentligi Butunjahon antidoping Kodeksining muvofiqlik nazoratidan 2023 yil II choragida muvaffaqiyatli o‘tgan Milliy antidoping agentligi hisoblanadi.
Butunjahon antidoping agentligi tomonidan nomuvofiq deb topilgan mamlakatlarga nisbatan sanksiyalar qo‘llaniladi. Bu sanksiyalar Kodeks talablarini to‘liq, qisman yoki umuman talabga mos kelmaslik turlariga qarab sanksiyalar turlicha bo‘ladi. Misol uchun mamlakat nomidan xalqaro musobaqalarda ishtirok etmaslik, ishtirok etgan taqdirda mamlakat bayrog‘i ko‘tarilmasligi kabi jazo turlariga bo‘linadi.

В последние годы в нашей стране правительство уделяет внимание спортивной сфере, как и всем остальным отраслям. Основу этого можно увидеть в результатах наших спортсменов на международных аренах.
На основании поручения главы нашего государства в отдаленных районах проводятся антидопинговые образовательные семинары и круглые столы. По плану у спортсменов берутся допинг-тесты и проводятся разъяснительные работы под постоянным контролем.
В годовом отчете Всемирного антидопингового агентства (ВАДА) Узбекистан вошел в 1-ю силовую группу среди 206 стран мира. ВАДА оценивает деятельность спортивных организаций стран, разделенных на 4 группы. Это группа 1 — высокий уровень, группа 2 — хорошо, группа 3 — удовлетворительно и группа 4 — неудовлетворительно. Среди этих групп Узбекистан занял место в группе 1, то есть среди стран с высокими показателями эффективности. В эту группу входят Узбекистан, Беларусь, Россия и Казахстан из стран СНГ, во 2-й группе - Азербайджан, Армения, Кыргызстан, в 3-й - Таджикистан, Туркменистан и Молдова.
Здесь возникает вопрос, на основании каких причин страны делятся на эти группы. Это высокие результаты, достигнутые узбекскими спортсменами на международных аренах и международных спортивных мероприятиях, организуемых в Узбекистане.
Также деятельность Национального антидопингового агентства Узбекистана направлена на своевременное выполнение требований Всемирного антидопингового кодекса, то есть повышение знаний спортсменов, врачей и тренеров в области борьбы с допингом. , сдавать допинг-тесты и их результаты (учитываются немногочисленные положительные результаты), иметь допинг-офицеров и следователей международной категории, доступность и, что самое главное, уровень соответствия высоко оценивается ВАДА.
Для информации отметим, что Национальное антидопинговое агентство Республики Узбекистан – это Национальное антидопинговое агентство, успешно прошедшее контроль соответствия Всемирного антидопингового кодекса во II квартале 2023 года.
К странам, которые Всемирное антидопинговое агентство считает несоответствующими требованиям, применяются санкции. Санкции различаются в зависимости от вида исполнения требований Кодекса полностью, частично или неисполнения вообще. Например, наказание делится на виды неучастия в международных соревнованиях от имени страны или такие, как не поднятие флага страны в случае участия.