Avval xabar berganimizdek, joriy yilning 13-14-sentyabr kunlari poytaxtimiz Toshkent shahrida Mintaqaviy antidoping agentligi (RADOCA)ning navbatdagi hisobot yigʻilishi boʻlib oʻtadi. Mazkur yigʻilishda RADOCAga aʼzo mamlakatlar oʻzlari tomonidan dopingga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida hisoboti tinglanadi va oldindagi yangi rejalar boʻyicha takliflari koʻrib chiqiladi.
RADOCAga Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Avgʻoniston, Turkmaniston, Tojikiston, Moʻgʻiliston, Pokiston va Oʻzbekiston Milliy antidoping agentliklari aʼzo hisoblanadi.
Hozirgi kunda RADOCAda oʻz oʻrniga ega boʻlgan Qozogʻiston milliy antidoping markazi (QAZNADO) faoliyat olib boradi va milliy antidoping dasturini amalga oshiruvchi davlat tashkiloti hisoblanadi. QAZNADO boshqa davlatlarning antidoping tashkilotlari, WADA, XOQ, xalqaro federatsiyalar va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qiladi.
Maʼlumot oʻrnida aytib oʻtmoqchimiz, RADOCA Butunjahon antidoping agentligi (WADA) tarkibiga kiruvchi tashkilot boʻlib, mamlakatlarda antidoping sohasidagi faoliyatini monitoring qilib, ularga amaliy yordam beruvchi tashkilot hisoblanadi. 2004-yil WADAning mamlakatlarda halol sportni yoʻlga qoʻyish, mamlakatlarni toza sportga jalb qilish dasturiga asosan tashkil etilgan tashkilot hisoblanadi. Hozirgi kunda dunyo boʻylab Mintaqaviy antidoping agentliklar soni 12 ta boʻlib, unga 119 ta Milliy antidoping agentliklari, markazlari va Milliy olimpiya qoʻmitalari aʼzo hisoblanadi.

Как мы сообщали ранее, очередное отчетное заседание Регионального антидопингового агентства (RADOCA) состоится 13-14 сентября текущего года в Ташкенте. На этой встрече страны-члены RADOCA заслушают отчет о своей антидопинговой деятельности и рассмотрят свои предложения относительно новых планов на будущее.
Членами RADOCA являются Национальные антидопинговые агентства Казахстана, Кыргызстана, Афганистана, Туркменистана, Таджикистана, Монголии, Пакистана и Узбекистана.
В настоящее время действует Казахстанский Национальный антидопинговый центр (KAZNADC), входящий в RADOCA, который является государственной организацией, реализующей национальную антидопинговую программу. KAZNADC сотрудничает с антидопинговыми организациями других стран, ВАДА, МОК, международными федерациями и другими международными организациями.
Для информации отметим, что RADOCA является частью Всемирного антидопингового агентства (ВАДА). В 2004 году ВАДА — организация, основанная на основе программы по созданию честного спорта в странах и привлечению стран к чистому спорту. В настоящее время в мире насчитывается 12 региональных антидопинговых агентств, членами которых являются 119 национальных антидопинговых агентств, центров и национальных олимпийских комитетов.