Avval xabar berganimizdek, joriy yilning 13-14-sentyabr kunlari poytaxtimiz Toshkent shahrida Mintaqaviy antidoping agentligi (RADOCA)ning navbatdagi hisobot yigʻilishi boʻlib oʻtadi. Mazkur yigʻilishda RADOCAga aʼzo mamlakatlar oʻzlari tomonidan dopingga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida hisoboti tinglanadi va oldindagi yangi rejalar boʻyicha takliflari koʻrib chiqiladi.
RADOCAga Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Avgʻoniston, Turkmaniston, Tojikiston, Moʻgʻiliston, Pokiston va Oʻzbekiston Milliy antidoping agentliklari aʼzo hisoblanadi.
Hozirgi kunda RADOCAda oʻz oʻrniga ega boʻlgan Qozogʻiston milliy antidoping markazi (QAZNADO) faoliyat olib boradi va milliy antidoping dasturini amalga oshiruvchi davlat tashkiloti hisoblanadi. QAZNADO boshqa davlatlarning antidoping tashkilotlari, WADA, XOQ, xalqaro federatsiyalar va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qiladi.
Maʼlumot oʻrnida aytib oʻtmoqchimiz, RADOCA Butunjahon antidoping agentligi (WADA) tarkibiga kiruvchi tashkilot boʻlib, mamlakatlarda antidoping sohasidagi faoliyatini monitoring qilib, ularga amaliy yordam beruvchi tashkilot hisoblanadi. 2004-yil WADAning mamlakatlarda halol sportni yoʻlga qoʻyish, mamlakatlarni toza sportga jalb qilish dasturiga asosan tashkil etilgan tashkilot hisoblanadi. Hozirgi kunda dunyo boʻylab Mintaqaviy antidoping agentliklar soni 12 ta boʻlib, unga 119 ta Milliy antidoping agentliklari, markazlari va Milliy olimpiya qoʻmitalari aʼzo hisoblanadi.

As reported previously, regional anti doping agency (RADOCA) will be held report meeting on september 13-14 this year in Tashkent.
At this meeting, their RADOCA member countries will report on their anti-doping activities and consider proposals for new plans for the future.Radoca members are national Anti doping agency which are Kazakhstan, Kyrgyzstan, Afghanistan, Turkmenistan, Tajikistan, Mongolia, Pakistan and Uzbekistan.
Currently, there is the National Anti-Doping Center of Kazakhstan (KAZNADO), which is part of RADOKA, which is a state organization that implements the national anti-doping program. KAZNADO cooperates with anti-doping organizations of other countries, WADA, IOC, international federations and other international organizations.
For reference: RADOCA is an organization that is part of the World League of Anti-Doping Agents (WADA), which monitors anti-doping activities in countries and provides them with practical assistance. In 2004, it is an organization founded on the basis of the WADA program to create halal sports in countries, involving countries in clean sports. Currently, there are 12 regional anti-doping agencies in the country, whose members are 119 national anti-doping agencies, centers and national Olympic committees.